فراخوان ثبت‌نام هشتاد و یکمین دوره جشنواره ونیز منتشر شد.

فراخوان ثبت‌نام هشتاد و یکمین دوره جشنواره ونیز منتشر شد.

مهلت ثبت نام: ۱۳ ژوئن ۲۰۲۴ (۲۴ خرداد ۱۴۰۳)

سینه‌پورت_ هشتاد و یکمین دوره جشنواره فیلم ونیز که توسط بینال ونیز برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی شده، در تاریخ ۲۸ آگوست تا ۷ سپتامبر به کارگردانی آلبرتو باربرا برگزار می‌شود. جشنواره ونیز یکی از بزرگ‌ترین جشنواره‌های فیلم جهان در کنار جشنواره‌هایی همچون برلین و کن و مورد تایید آکادمی اسکار و همچنین فدراسیون فیاپ است. هدف جشنواره تلاش در راستای آگاهی‌بخشی و توسعه سینمای جهانی در فرم‌های مختلف اعم از هنر، سرگرمی و صنعت در فضایی آزادانه و گفتگومحور است.

در میان بخش‌ها و برنامه‌های مختلف این رویداد مهم، بخشی مختص بازسازی آثار کلاسیک سینما به منظور درک بهتر تاریخ سینمای جهان و به نفع مخاطبین جوان در نظر گرفته شده است.

قوانین شرکت در جشنواره فیلم ونیز:
 • محدودیت نمایش جهانی برای تمام آثار ضروری است؛ هیچ کدام از فیلم‌ها (پیش از ثبت‌نام در جشنواره ونیز) نباید در هیچ بستری و در هیچ کجای جهان نمایش داشته باشند. هیچ کدام از فیلم‌ها نباید در بستر اینترنت توزیع شده باشند.
 • آثاری که پس از ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۳ تولید شده‌اند، می‌توانند در این رویداد رقابتی ثبت‌نام کنند.
 • آثار با مدت زمان کمتر از ۲۰ دقیقه به عنوان فیلم کوتاه و آثار با مدت زمان بیشتر از ۶۰ دقیقه به عنوان فیلم بلند تعریف شده‌اند.
 • زیرنویس انگلیسی و یا ایتالیایی برای آثار غیرایتالیایی زبان ضروری است.

بخش های مختلف جشنواره:

بخش رقابت اصلی (Venezia 80):

این بخش را می‌توان بخش اصلی فیلم‌های بلند سینمایی در نظر گرفت. حدود ۲۱ فیلم بلند (با محدودیت نمایش جهانی) در این بخش به رقابت خواهند پرداخت.

بخش غیررقابتی (Out of Competition):

حداکثر ۲۰ اثر سینمایی مهم سال در بخش غیررقابتی ارائه می‌شوند. فیلم‌های تولید شده در برنامه‌های سینما_کالج به این موارد اضافه خواهدشد. این آثار ممکن است شامل آثار نویسندگان شناخته‌شده‌ای باشد که در دوره‌های قبلی جشنواره فیلم ونیز شرکت کرده‌اند یا فیلم‌هایی که بُعد تماشایی آنها با اَشکال اصالت گویا یا روایی و مستند همراه است.

بخش فیلم کوتاه (Orizzonti):

بخش رقابتی اختصاص داده شده برای حداکثر 19 فیلم کوتاه، که نمایانگر آخرین رَویه‌های زیبایی‌شناختی و بیانی در سینمای بین‌الملل هستند. تمرکز اصلی این بخش به ویژه بر فیلم اولی‌ها، فیلمسازان مستقل، استعدادهای جوانی که هنوز کاملاً شناخته و تثبیت نشده‌اند و سینمای کمتر شناخته‌شده است. بخش Orizzonti شامل مجموعه‌ای از فیلم‌های کوتاه است که حداکثر 20 دقیقه به طول می‌انجامند و براساس معیارهایی مانند کیفیت و اصالت زبان و بیان انتخاب می‌شوند.

بخش غیررقابتی فراتر از افق (Orizzonti Extra):

این بخش غیررقابتی – اما در نهایت با امکان اعطای جایزه مخاطبین – منتخبی شامل حداکثر 10 اثر از ژانرها، مدت زمان و موضوعات مختلف است؛ به شرط اینکه مدت زمان آنها بیش از 60 دقیقه باشد. در بخش Orizzonti Extra توجه و تمرکز اصلی بر کشف و نمایش تولیدات و آثاری خلاقانه در ژانرهای خاص است. این بخش جایزه ویژه تماشاگران را به همراه خواهد داشت که به فیلمی که بیشترین تحسین مخاطبان را از آن خود کند، اهدا می‌شود.

بخش ونیز کلاسیک (Venice Classics):

در این بخش مجموعه‌ای از برترین بازسازی‌های صورت گرفته از سینمای کلاسیک اکران خواهدشد. حداکثر ۱۸ عنوان از آثاری که پیش از این در هیچ رویداد دیگری اکران نشده باشند و در طی سال گذشته توسط کتابخانه‌های فیلم، مؤسسات فرهنگی و تهیه‌کنندگان در سراسر جهان با تعهد به حفظ و پرورش میراث سینمایی و کشف مجدد آثار نادیده گرفته شده آنها، تولید شده باشند. این بخش ممکن است با ارائه‌ی مستندهایی درباره سینما یا نویسندگان دیروز و امروز تکمیل شود که می‌تواند عناصر بدیع را برای ارزیابی تاریخی و انتقادی ارائه دهد.

بخش گسترش یافته ونیز (Venice Immersive):

عنوان Venice VR Expanded به Venice Immersive تغییر یافته است تا رشد رسانه‌های همه‌جانبه فراتر از فناوری‌های واقعیت مجازی و تمام ابزارهای بیان خلاقانه XR را دربرگیرد. در این بخش حداکثر 30 پروژه Immersive Media به عنوان اولین نمایش جهانی یا بین‌المللی در رقابت حضور خواهدداشت. ویدیوهای 360، آثار تعاملی 3DOF و 6DOF با هر مدت زمانی، هنر چیدمان و دنیای مجازی واجد شرایط هستند. حداکثر 10 پروژه در بخش غیررقابتی و فقط با دعوت از کارگردان ارائه می‌شود که از بین بهترین آثاری که طی 12 ماه گذشته از آخرین نسخه ونیز منتشر شده یا در جای دیگری نمایش داده شده‌اند انتخاب می‌شوند.

 

بخش Venice Production Bridge در واقع بازار جشنواره ونیز است.

 

جوایز جشنواره ونیز:

 • در بخش رقابت اصلی هیئت داوران ۹ نفره‌ای از اهالی فرهنگ و سینمای جهان، برندگان این بخش را انتخاب خواهندکرد. شیر طلای بهترین فیلم، شیر نقره‌ای جایزه بزرگ هیئت داوران، شیر نقره‌ای بهترین کارگردانی، جایزه بهترین بازیگر زن و بهترین بازیگر مرد، جایزه ویژه هیئت داوران، جایزه بهترین فیلمنامه، جایزه بهترین بازیگر نوظهور جوان
 • در بخش فیلم کوتاه هیئت داوران ۷ نفره‌ای از اهالی فرهنگ و سینمای جهان، برندگان این بخش را انتخاب خواهندکرد. جایزه بهترین فیلم، جایزه ویژه هیئت داوران، جایزه بهترین کارگردانی، جایزه بهترین بازیگر زن و بهترین بازیگر مرد، جایزه بهترین فیلمنامه، جایزه بهترین فیلم کوتاه
 • هیئت داوران ۵ نفره‌ای از اهالی فرهنگ و سینمای جهان، در مورد جایزه ویژه ۱۰۰،۰۰۰ دلاری برای فیلمساز فیلم اولی که اولین فیلم بلند خود را ساخته است، تصمیم‌گیری می‌کنند. این جایزه مجزای از جوایز دیگر بخش‌ها است.
 • هیئت داورانی به ریاست شخصیتی از دنیای سینما و فرهنگ و متشکل از دانشجویانی که آخرین سال تحصیلات خود در رشته سینما در دانشگاه‌های ایتالیا را سپری می‌کنند، جایزه کلاسیک ونیز را برای بهترین فیلم بازسازی‌شده، بدون جوایز مشترک، اختصاص خواهندداد. هیئت داوران همچنین ممکن است به بهترین مستند سینما که در این بخش ارائه شده است، نیز جایزه بدهد.
 • در سایر بخش‌ها نیز به همین منوال جوایز ویژه اهدا خواهد شد.

 

تقویم رویداد:

 • آخرین مهلت ثبت‌نام فیلم بلند: 13 ژوئن 2024 / هزینه ورودی 200 یورو
 • آخرین مهلت ثبت‌نام فیلم کوتاه: 31 می 2024 / هزینه ورودی 80 یورو
 • مهلت ثبت‌نام بخش VR ونیز : 15 ماه می 2024 / هزینه ورودی 175 یورو
 • هزینه ورودی پس از تاریخ 1 ژوئن، به 250 یورو برای فیلم بلند و 100‌یورو برای فیلم کوتاه افزایش خواهد یافت.
دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید