فراخوان بینال تئاتر ونیز 2024

فراخوان بینال تئاتر ونیز 2024

بینال تئاتر ونیز قصد دارد دوباره در سال 2024 فراخوان نمایش‌های ویژه سایت‌های زیر 40 سال را ترویج کند تا صدا و تصویری باشد برای کسانی که در صحنه‌ی تئاتر فعالیت می‌کنند و به مأموریت‌های خود وفادارند. این فراخوانی است برای یک پرفورمنس منتشرنشده برای اجرای در کمپوی ونیز که مکانی برای گذران زندگی روزمره ساکنان این شهر است. در این رویداد نیاز به ساختن یک ژست نمایشی در محیط اجتماعی زندگی روزمره، واقعیت نمایشی در فضاهای حیاتی قرار می‌گیرد و حس جمعی‌ای را که هنر باید بتواند برای شهروندان خود به ارمغان بیاورد، زنده می‌کند.

با توجه به اینکه نویسندگی نمایشی امروزه در تمام نقاط جهان علاقمندان زیادی یافته، و این نکته که عمیقاً با هنرهای تجسمی، موسیقی و رقص مرتبط است، La Biennale di Venezia معتقد است دعوت از هنرمندان بین‌المللی برای رویارویی با اشکال متنوع یک نوشته صحنه‌محور مهم و ضروری است. این می‌تواند در قالب نمایشی خاص قادر به روایت مصادیق و نمونه‌هایی از جهان معاصر باشد.

شرایط ثبت‌نام در دوسالانه تئاتر ونیز:

 • فراخوان پروژه برای هنرمندان ایتالیایی و بین‌المللی بزرگتر از ۱۸ سال و زیر 40 سال آزاد است. کسانی که مایل به شرکت هستند نباید در تاریخ پایان فراخوان (9 ژانویه 2024) بیش از 40 سال سن داشته باشند.
 • فراخوان برای پرفورمرهایی است که یکی از آثار خود را (به هر زبانی/بدون زبان) پیشنهاد می‌کنند که هرگز اجرا نشده است.
 • تعداد افراد درگیر در پروژه (کادر هنری و فنی) ممکن است از 1 تا حداکثر 4 نفر متغیر باشد.
 • پرفورمنس باید مناسب برای اجرا در روز و در فضای باز کمپو با حضور تماشاگران داوطلب و گاه گاه رهگذران طراحی شده باشد. این اجرا ممکن است فقط شامل استفاده از تکنیک‌های صوتی، لباس ها و وسایل کوچک باشد. استفاده از ویدئو پروژکتور مستثنی است.
 • موضوع، مطابق با مفهوم رویداد 2024، سیاه/سفید خواهد بود به شرح زیر است:

نیجر و آلبوس (سیاه و سفید) هزارتویی است، مسیری سردرگم که ما را در طول زمان می‌برد. توانایی ردیابی مسیر با پیروی از غرایز خود، بدون تکیه بر عقل سلیم، برای امتاع از یافتن خود، در نهایت، در نقطه شروع. خسته، ناشنوا، سیر از غذای بد، ناآگاه از چرایی و چیستی – که به دنبالش بودیم.

نیجر و آلبوس (سیاه و سفید) تلاش اشک، انقلاب و دینامیتی است که مستقیماً در برابر صحرای فرهنگی مفتضحانه رو به عقب قرار گرفته‌است. سیاه و سفید، مسیرهای دقیق، بدون تردید و بدون هیچ فکر دومی. هزارتو به مثابه تطهیر، نیجر و آلبوس قطب‌نمایی بیانگر برای بازیابی ظهور یک کره آتشین و نه ولرم است. تضاد و دوگانگی که با از بین بردن بت‌های دروغین، اختلال ایجاد می‌کند.

 

مراحل انتخاب:

 1. در مرحله انتخاب اولیه بر اساس پروژه‌های ارسال شده توسط نامزدها، مدیران هنری استفانو ریچی و جیانی فورته تعداد محدودی از هنرمندان (حداکثر 15 نفر) را تا پایان ژانویه 2024 انتخاب خواهندکرد.
 2. در مرحله دوم هنرمندان منتخب برای نشاندادن ابزارها، مواد و پویایی فرآیند خلاقانه و ارائه اولین نمونه از اجرا در صحنه، با محدودیت زمان بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در نیمه دوم فوریه در ونیز ملاقات خواهندداشت نحوه اجرا در صورت انتخاب، موضوع تجزیه و تحلیل و تنظیم دقیق با مدیریت هنری و دست‌اندرکاران دوسالانه خواهد بود تا نقاط بحرانی و سازگاری شناسایی شود.
 3. هزینه شرکت در مرحله دوم به عهده شرکت‌کنندگان می‌باشد.
 4. بنا به صلاحدید مدیران، حداکثر دو پروژه انتخاب و برنده تلقی خواهندشد.
 5. پس از اطلاع از پذیرش دو پروژه منتخب، از آن‌ها خواسته می‌شود که هزینه‌های منشی (80.00 یورو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده، غیرقابل استرداد) را منحصراً از طریق کارت اعتباری پرداخت کنند.

 

مرحله نهایی:

 • دو پروژه هنری برنده با حمایت مدیران هنری بخش تئاتر که آنها را انتخاب کرده‌اند، در همه جنبه‌ها تعریف و توسعه خواهندیافت. آنها آموزش تضمینی خود را برای رسیدن به تحقق نهایی دریافت می‌کنند که به صورت تکمیل شده مستقیماً مختص سایت ونیز در نسخه دوسالانه تئاتر ۲۰۲۴ ارائه خواهدشد. تمرینات در ونیز از 15 روز قبل از اولین اجرا، شروع خواهدشد.
 • اجراهایی که حداکثر 30/40 دقیقه به طول می‌انجامند، در طول جشنواره به یک قرار شهری تبدیل می‌شوند.
 • برای این منظور، دوسالانه di Venezia موارد زیر را ارائه خواهدکرد:
 1. پشتیبانی و کمک برای راه اندازی تکنیکال اجرا
 2. پوشش هزینه‌های تولید حداکثر تا مبلغ 25,000 یورو شامل جمع افراد درگیر، هزینه‌های سفر و اقامت، فضای تمرین، هزینه‌های ساخت لباس و/یا اجاره، هزینه‌های راه‌اندازی فنی و سایر هزینه‌های لازم برای تحقق پروژه

 

ملزومات ثبت‌نام:

 • رزومه
 • عکس
 • فیلم اجرای حداقل 7 حداکثر 10 دقیقه. این ویدیو باید عصاره‌ای از اجرای منتشرنشده را نشان‌ دهد که به فراخوان ارسال شده است و به‌صورت پلان سکانسی باشد، نه اینکه با ویرایش پس از تولید دوباره کار شود.
 • هر ویدئویی از نمونه اجراهای قبلی
 • فایل دوسیه‌ی پروژه برای بینال تئاتر ونیز 2024 (حداقل 4 صفحه) شامل بازیگران هنری/فنی، مفهوم، مواد، تصاویر، تکنیک و موارد دیگر)
 • در مورد تولید مشترک – که به عنوان پروژه‌ای توسط یک زوج هنری یا جمعی از هنرمندان در نظر گرفته شده است – هر یک از اعضای گروه باید فرم درخواست را با مشخصات شخصی و رزومه خود پر کنند، اما دوسیه پروژه و ویدیوها برای همه یکسان است.

 

این رویداد دو بخش ملی برای هنرمندان ایتالیایی دارد. بدیهی است هنرمندان ایرانی تنها در بخشی که شرح آن به تفصیل آمد، می‌توانند شرکت کنند.

 

تقویم رویداد:
 • مهلت ثبت‌نام:‌ ۹ ژانویه ۲۰۲۴ (۱۹ دی ۱۴۰۲)
 • اعلام نتایج:‌اواخر ژانویه ۲۰۲۴ (بهمن ۱۴۰۲)

 

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید