فراخوان بیست‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر لاله‌های سرخ اندیمشک منتشر شد

فراخوان بیست‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر لاله‌های سرخ اندیمشک منتشر شد

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن هنر‌های نمایشی استان خوزستان با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن هنر‌های نمایشی‌ اندیمشک و با حمایت اداره کل هنر‌های نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن هنر‌های نمایشی ایران، فرمانداری شهرستان‌ اندیمشک و ستاد اجرایی مجموعه ادارات شهرستان‌ اندیمشک با نگاهی به تلاش‌ها، رویکرد‌ها و آموزه‌های ادوار گذشته، در فرآیندی‌ اندیشه‌ورزانه و با تمرکز بر تولید همراه با فراگیری و ارتباطی دو سویه میان هنرمندان و مردم و گامی تازه در هویت‌یابی و کارایی گفتمانی، جریانی و کنش‌ساز فرهنگی، هنری و اجتماعی و به منظور پاسداشت خون شهدای مقاومت و حمایت از مردم مظلوم فلسطین و مقابله با جنگ و اشغالگری و تبعیض نژادی با نگاه به وجدان بیدار آزادی‌خواهان جهان، بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر لاله‌های سرخ‌اندیمشک را برگزار می‌کنند.

اهداف جشنواره:
جشنواره تئاتر لاله‌های سرخ به منظور حمایت از هنرمندان تئاتر و نمایشنامه‌نویسان ایران و سایر کشور‌ها و تقویت هنر تئاتر و درام‌نویسی در حوزه مقاومت و ابعاد مختلف آن و با اهداف «اشاعه فرهنگ مقاومت» و «توجه به مظلومیت و مقاومت مردم غزه و فلسطین»، از تمامی هنرمندان تئاتر و نمایشنامه‌نویسان ایران و سایر ملل دعوت به عمل می‌آورد با توجه به محور‌ها و اولویت‌های موضوعی جشنواره با ارائه آثار نمایشی و نمایشنامه‌هایی که پیش از این در هیچ جشنواره‌ای شرکت نکرده باشد در بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر لاله‌های سرخ که در گستره ملی و بین الملی برگزار خواهد شد، شرکت نمایند.

محور‌های مورد تأکید:
۱) انقلاب اسلامی و آغاز دورانی تازه در جریان مقاومت اسلامی در جهان.
۲) نقش شهداء فلسطین و مقاومت مردم مظلوم غزه و فلسطین در معرفی ابعاد مختلف مقاومت در بیش از هفت دهه پایداری در برابر اشغالگری.
۳) توجه به سبک زندگی، مبارزات و سیره اخلاقی فرماندهان شهید دوران دفاع مقدس، شهدای مقاومت، شهدای مدافع حرم و نقش برجسته قهرمانان بعد از جنگ، جانبازان و ایثارگران، خانواده معظم شهداء، مرزبانان شهید و ترویج فرهنگ مقاومت.
۴) نفی تروریسم، جنگ و کوشش برای صلح در بستر مقاومت و عدالت.
۵) توجه‌ به مسئله جهاد تبیین به عنوان ظرفیتی هنری رسانه‌ای در زمینه جنگ روایت‌ها.
۶) توجه ویژه به پرتره‌نگاری شخصیت‌های برجسته و مبارز تاریخ معاصر ایران و جهان و مبارزه آن‌ها با استکبار، استعمار و استبداد.
۷) نکوداشت یاد و خاطره شهدای بمباران ۴ آذر سال ۱۳۶۵‌ اندیمشک به عنوان روز مقاومت و پایمردی مردم‌ اندیمشک.
۸) آسیب‌های اجتماعی (طلاق، اعتیاد، خشونت در خانواده، کودکان کار، مهاجرت، فضای مجازی، بیکاری)
۹) موضوعات آزاد

بخش‌های جشنواره:
الف) بخش صحنه‌ای ملی (رقابتی): ( ۱ تا ۴ آذرماه ۱۴۰۳ )
این بخش به منظور اصالت بخشی به محور‌های مورد تأکید جشنواره و با هدف پویایی و رقابت آفرینی در میان آثار پذیرفته شده برگزار می‌شود.
– در این بخش با تأکید بر بهره‌مندی از متون ایرانی، اولویت با نمایش‌هایی است که بر اساس متون منتخب بخش «ج» (بخش نمایشنامه‌نویسی بین‌الملل) تولید شده‌اند و همچنین به کارگیری متون غیرایرانی بلامانع است.
-به آثار راه یافته در این بخش تا سقف ۱۵۰ میلیون ریال کمک هزینه تعلق خواهد گرفت.
– در این بخش ضرورت دارد به همراه ۴ عدد لوح فشرده فیلم اثر نمایشی، فایل نمایشنامه، مشخصات کامل کارگردان، آدرس پستی، شماره تماس، مشخصات نویسنده نمایشنامه در قالب فایل word، پنج قطعه عکس از نمایش با فرمت JPEG در سایز ۲۰۰۰×۳۰۰۰ پیکسل و فایل عکس پرسنلی کارگردان به دبیرخانه جشنواره ارسال شود.

ب) بخش صحنه‌ای بین‌الملل (مهمان): ( ۱ تا ۴ آذرماه ۱۴۰۳ )
با انتخاب و تائید نهایی ستاد جشنواره و بر اساس محتوا و تأکید بر کیفیت آثار مهمان، آثار نمایشی بین‌المللی با موضوعیت جبهه مقاومت و دفاع از مظلومیت مردم غزه برای شرکت در جشنواره به شکل غیر رقابتی حضور خواهند داشت.

ج) بخش نمایشنامه‌نویسی بین‌الملل (رقابتی): (۱۷ تا ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ )
– در این بخش نمایشنامه‌هایی که با محور‌های مورد تأکید جشنواره نگارش شده و تاکنون در هیچ جشنواره‌ای شرکت نکرده باشند، می‌توانند متقاضی حضور باشند.
– معیار ارزیابی آثار، مطابقت موضوع نمایشنامه با اولویت‌های جشنواره است.
– هر نویسنده حداکثر می‌تواند سه اثر را در این بخش به دبیرخانه جشنواره ارسال کند.
– در صورت اقتباس از آثار ادبی، مجوز قانونی اقتباس از نویسنده اثر مبداء یا ناشر، به دبیرخانه جشنواره ارسال شود.
– نمایشنامه‌نویسان ایرانی فایل Word و Pdf نمایشنامه به همراه خلاصه نمایشنامه و مشخصات صاحب اثر و سایر مدارک درخواستی در بخش ویژه جشنواره تئاتر لاله‌های سرخ در درگاه تئاتر خوزستان به نشانی https://khoozestan. theater.ir/ ثبت و کدرهگیری دریافت شود.
– نمایشنامه‌نویسان سایر ملل جهت شرکت در بخش نمایشنامه‌نویسی جشنواره تئاتر لاله‌های سرخ باید فایل Word و Pdf نمایشنامه خود به یکی از زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی به همراه مشخصات صاحب اثر، خلاصه نمایشنامه، رزومه، عکس پرسنلی و مشخصات تماس را از طریق پست الکترونیکی به آدرس Email: khouz. nama@gmail.com ارسال کنند.
– مسئولیت حقوقی آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره تئاتر لاله‌های سرخ‌اندیمشک، برعهده ارسال‌کننده است.
– آثار برگزیده در قالب مجموعه کتاب نمایشنامه توسط دبیرخانه جشنواره چاپ می‌شود.

د) بخش برنا ( گروه‌های جوان) ( ویژه استان خوزستان – رقابتی): (۱۷ تا ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ )
این بخش از جشنواره با هدف کشف استعداد‌های جوان و دیده شدن گروه‌های جوان و مستعد استان خوزستان با اولویت پذیرش نمایش‌های مورد تأکید جشنواره که با بهره‌گیری از شیوه‌های نوین اجرایی تولید شده باشند، برگزار خواهد شد.
– در این بخش ضرورت دارد به همراه ۴ عدد لوح فشرده فیلم اثر نمایشی، فایل نمایشنامه، مشخصات کامل کارگردان، آدرس پستی، شماره تماس، مشخصات نویسنده نمایشنامه در قالب فایل word، پنج قطعه عکس با کیفیت از نمایش با فرمت JPEG و فایل عکس پرسنلی کارگردان به دبیرخانه جشنواره ارسال شود.

شرایط و مقررات:
– هر کارگردان می‌تواند با یک اثر در مرحله‌ی نهایی جشنواره حضور داشته باشد.
– کارگردان‌هایی که در دوره‌های قبلی جشنواره شرکت کرده‌اند با همان نمایش، مجاز به شرکت در جشنواره نیستند و چنانچه در هر مرحا‌های خلاف آن ثابت شود، نمایش مذکور حذف خواهد شد.
– اسکان و پذیرایی گروه‌های منتخب به عهده جشنواره است.
– ستاد برگزاری جشنواره تعهدی در قبال تأمین دکور، لباس و وسایل صحنه نمایش‎‌ها نخواهد داشت و صرفاً امکانات معمول آماده‌سازی صحنه را ارائه خواهد کرد
– ستاد برگزاری جشنواره آثار منتخب را بر اساس بازبینی لوح فشرده تأیید خواهد کرد لذا هرگونه تغییرشامل (بازیگر، دکور، میزانسن، متن) باعث خروج از جدول جشنواره خواهد شد.
– نمایش‌های ارسالی گروه‌ها می‌بایست تولید سال‌های ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۳ باشد در غیر اینصورت مورد بازبینی قرار نخواهد گرفت.
– مدارک ارسالی باید به صورت کامل و در زمان مقرر به دبیرخانه تحویل شود، ستاد برگزاری مسوولیتی در قبال آثاری که پس از زمان اعلام شده به دبیرخانه رسیده باشد نخواهد داشت.
– تکمیل فرم تقاضا و ارسال اثر، به منزله پذیرش مقررات جشنواره از سوی کارگردان (صاحب اثر) است.
-تصمیم‌گیری در خصوص موارد پیش‌بینی نشده بر عهده ستاد جشنواره خواهد بود.
– میزان کمک هزینه گروه‎‌ها بنا به تشخیص ستاد جشنواره و بنا بر ضوابط اعطای کمک هزینه جشنواره (بعد مسافت از شهر مبدأ، حجم دکور، تعداد نفرات) محاسبه که حداکثر ۱۵ میلیون تومان و حداقل ۶ میلیون تومان پرداخت خواهد شد.

توضیحات:
الف) نوشتن شماره صندوق پستی دبیرخانه و شماره تماس کارگردان بر روی پاکت پستی الزامیست.
ب) با توجه به برگزار نشدن این جشنواره در سال گذشته گروه‌های که آثار خود را ارسال کرده‌اند در صورت اینکه آن اثر با همان کیفیت آماده است دیگر نیازی به فرستادن دوباره اثر نمی‌باشد و در بازبینی اولیه قرار می‌گیرند. در غیر این صورت دوباره اثر خود را ارسال کنند.

گاهشمار جشنواره:
الف) بخش نمایشنامه‌نویسی بین‌الملل و بخش تئاتر برنا:
آخرین مهلت ارسال آثار: ۲۹ فروردین ماه ۱۴۰۳
اعلام نتایج بازبینی بخش برنا: ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳
اعلام کاندیدا‌های بخش نمایشنامه‌نویسی: ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳
برگزاری جشنواره: ۱۷ تا ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳

ب) بخش صحنه‌ای ملی و بخش صحنه‌ای بین‌الملل:
آخرین مهلت ارسال فیلم آثار: ۳۰ مهرماه ۱۴۰۳
اعلام نتایج بازبینی: ۱۶ آبان ماه ۱۴۰۳
برگزاری جشنواره: ۱ تا ۴ آذرماه ۱۴۰۳

نشانی دبیرخانه دائمی جشنواره:
خوزستان، ‌اندیمشک، کوی زیباشهر، خیابان شهید دلپذیر، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان‌اندیمشک، دبیرخانه دائمی جشنواره تئاتر لاله‌های سرخ، صندوق پستی: ۳۷۱
تلفن تماس: ۴۲۶۳۹۸۰۰- ۴۲۶۵۴۰۶۳-۰۶۱
نمابر: ۴۲۶۵۴۳۱۶-۰۶۱
همراه: ۰۹۱۶۰۶۱۱۵۸۸ – ۰۹۳۶۹۳۶۷۲۸۰
پست الکترونیک: Email: khouz. nama@gmail.com
درگاه تئاتر خوزستان: https://khoozestan. theater.ir/

فایل جشنواره :

جشنواره اندیمشک

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید