انگل

انگل

فیلمنامه : بونگ جون-هو/ هان جین وون

دانلود از :

FN_212_فیلمنامه_انگل

در مورد فیلم :

فیلمی دلهره‌آور محصول کرهٔ جنوبی به کارگردانی بونگ جون-هو است که در سال ۲۰۱۹ منتشر شد. بونگ فیلم‌نامه را مشترکاً با هان جین وون نوشت و یکی از تهیه‌کنندگان فیلم بود. بازیگران آن شامل سونگ کانگ-هو، لی سون کیون، چو یو جونگ، چوی وو شیک، پارک سو-دام، جانگ هه-جین، پارک میونگ-هون و لی جونگ-اون می‌شوند. در داستان فیلم، خانواده‌ای فقیر برنامه‌ای ترتیب می‌دهند تا به‌وسیلهٔ خانواده‌ای ثروتمند استخدام شوند. اعضای این خانوادهٔ فقیر با تظاهر به اینکه با هم نسبتی ندارند و برای انجام کار به‌شدت واجد شرایط هستند، به خانهٔ ثروتمند نفوذ می‌کنند.

فیلم‌نامه بر اساس منابع دست اول بونگ از نمایش‌نامه‌ای است که در سال ۲۰۱۳ نوشته شد. او بعدتر آن را در پیش‌نویسی ۱۵ صفحه‌ای اقتباس کرد و به‌وسیلهٔ هان به سه پیش‌نویس مختلف تقسیم شد. بونگ اظهار داشت که از فیلم کره‌ای خدمتکار (۱۹۶۰) و حادثهٔ کریستین و لی پاپن در دههٔ ۱۹۳۰ الهام گرفته‌است. فیلم‌برداری در مهٔ ۲۰۱۸ آغاز شد و در سپتامبر همان سال به پایان رسید. دیگر اعضای این پروژه عبارتند از: فیلمبردار هونگ کیونگ پیو، تدوین‌گر یانگ جین مو و آهنگساز جونگ جه ایل بود. دارسی پکت، منتقد و نویسندهٔ آمریکایی، ترجمهٔ انگلیسی فیلم را برای اکران بین‌المللی به عهدهٔ داشت.

انگل در ۲۱ مهٔ ۲۰۱۹ در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۹ به نمایش درآمد و در آن‌جا نخستین فیلم کره‌ای شد که جایزهٔ برتر جشنواره، یعنی نخل طلا را کسب کرد.این فیلم در ۳۰ مه از طریق سی‌جی انترتینمنت در کرهٔ جنوبی اکران شد. منتقدان کارگردانی و فیلم‌نامهٔ بونگ و همچنین تدوین و طراحی تولید آن را تحسین کردند.این فیلم بیش از ۲۶۳ میلیون دلار در سرتاسر جهان فروش داشت در حالی که بودجهٔ ساخت آن ۱۵٫۵ میلیون دلار بود.

انگل در نود و دومین دوره جوایز اسکار، چهار جایزهٔ برجسته را کسب کرد: بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی و بهترین فیلم بین‌المللی. انگل نخستین فیلم غیر انگلیسی‌زبان بود که برندهٔ جایزه بهترین فیلم از مراسم اسکار شد.این فیلم جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان و جایزه بفتای بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان را کسب کرد و نخستین فیلم غیر انگلیسی‌زبان شد که جایزه انجمن بازیگران فیلم برای گروه بازیگران برجسته در یک فیلم سینمایی را گرفت. از انگل به‌عنوان یکی از بهترین فیلم‌های دههٔ ۲۰۱۰، قرن بیست و یکم و تاریخ نام برده می‌شود. مجموعه‌ای تلویزیونی بر اساس این فیلم در اوایل مراحل توسعه است.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید